Blog

S355Jr czy J2 część 1

S355Jr czy J2 część 1

Jaką stal powinienem wybrać? S355 JR czy J2? Część 1

No cóż jak zawsze … to zależy ? .

Zacznijmy od innego pytania – dlaczego #stal ma taką klasyfikację? Dlaczego nie stosować jednego rodzaju stali dla wszystkich #konstrukcji? Odpowiedź jest prosta – yep – pieniądze!

Porównajmy ceny stali dla typowych zastosowań:

S355JR – 100% ceny

S355J0 – 102% ceny

S355J2 – 107% ceny

Szeroko stosowana stal EN10025-2 S355JR jest nie tylko najtańsza, ale również dostępna z półki dla wielu kształtów kształtowników. Jest w porządku dla większości typowych zastosowań, więc łatwo jest powiedzieć „jest wystarczająco dobra” prawie zawsze.

„Prawie” jest tu słowem kluczowym.

Czy stal stosowana w południowych Włoszech może być równie dobrze wykorzystana w północnej Norwegii? Zazwyczaj nie można, a powodem tego jest tzw. próba udarności Charpy’ego. Jest to badanie wytrzymałości materiału, lub innymi słowy, badanie ile energii potrzeba do wyhamowania stalowego pręta w pewnej określonej temperaturze.

W kolejnym poście postaramy się rozwinąć ten temat i pokazać, jak przypisać gatunki stali, biorąc pod uwagę wyniki z próby Charpy’ego. Być może zainteresuje Was fakt, że w niektórych przypadkach #Eurocode może wymagać maksymalnej grubości 40mm, podczas gdy inne publikacje pozwalają na użycie w tym samym przypadku blachy o grubości nawet 200mm!